این هم یک پلو مخلوط خوش عطر که عطر زیره تمام فضای خونه را پر می کنه .وتمام اهل خونه را به سمت اشپز خونه می کشونه.مخصوصا اگه روز تعطیل این غذا را درست کنید چون عطر زیره اشتها اور هست مجبورید دم نکشیده غذا بیارید سر میز .امیدوارم این غذا در لیست غذاهای مورد علاقه تون قرار بگیره .

مواد لازم :

اینجا لازمه توضیح بدم برای اینکه بخواهید این غذا را به تعداد افراد خونه درست کنید بهتره ملاک شما مجموع پیمونه های عدس وبرنج باشه و نسبت برنج به عدس هم ۳ به ۱ باشه مثلا برای دونفر حدود یک پیمانه ونیم برنج و نصف پیمانه عدس لازمه .

مقدار مواد زیز برای حدود ۵نفر هست

برنج :۳ لیوان

عدس :یک لیوان

کره :۳۰ گرم

گوشت ران یا سر دست :یک کیلو

سیب زمینی :دوعدد متوسط .دل به خواه برای ته چین

زیره درسته سیاه :دو قاشق غذا خوری

نمک به مقدار لازم

ادویه پلویی شامل پودر زیره ودارچین وهل :یک قاشق مربا خوری

طرز تهیه :

این غذا در اصل به صورت دمپخت (کته ) تهیه می شه ولی شما می تونید برنج را آبکش کنید وبقیه مواد را لای اون دم بگذارید .

من این غذا را در پلوپز درست کردم (برای راحتی )

ابتدا برنج وعدس را  خیس می کنیم .(برای کته وپلوپز به ازای هر پیمانه برنج یک وربع پیمانه آب ویک قاشق چای خوری نمک لازمه البته میزان آب با توجه به نوع برنجتون ممکنه کم وزیاد بشه )

گوشت را با کمی زرد چوبه وفلفل می گذاریم بپزه ووقتی نیم پز شد عدس را به اون اضافه می کنیم  البته باز هم بستگی به جنس عدس داره ولی حدود سه ربع هم طول می کشه تا عدس پخته بشه در اخر پخت وقتی گوشت وعدس خوب پخته شدند کمی نمک اضافه می کنیم تا به خورد گوشت وعدس بره .خوبه که  در آخر پخت حدود نصف لیوان آب داشته باشه.بعد گوشت ها را از عدس جدا می کنیم.

زیره را هم اول پاک می کنیم وبعد خوب می شوییم .

من اغلب در پلوپز هم ته دیگ سیب زمینی درست می کنم به این صورت که سیب زمینی ها را باضخامت حدود یک سانتی متر ورقه ورقه می کنم کمی نمک روی آن می پاشم وکف پلوپز می چینم .البته قبلش کم روغن هم کف پلوپز می ریزم .

 خیلی آروم  آب وبرنج را روی اون می ریزیم به طوریکه سیب زمینی ها تکون نخورند (بهتره اول یواش آب را بریزید و بعد برنج را)

  وقتی برنج سنجاق جوش شد یعنی به ترتیب  زیره وسپس عدس وادویه پلویی و کره را به اون اضافه می کنیم

گوشتها را هم روی اون می چینیم

می گذاریم برنج دم بکشد وهر چقدر که دوست داریم ته دیگ بیشتری داشته باشد بیشتر به اون زمان می دهیم .

در اخر هم می تونیم گوشت ها را جدا برداریم وبرنج را قالبی بر گردونیم ویا اینکه عدس پلو را در دیس بکشیم وبا کشمش تفت داده شده و همون سیب زمینی های ته دیگ تزیین کنیم .

نکته اول :اینکه برای اینکه برنج شما قالبی برگرده .حدود دو سه دقیقه بعد از خاموش کردن پلوپز در اون را بگذارید وصبر کنید .وسپس برگردونید

نکته دوم :برای تفت دادن کشمش پلویی ابتدا کشمش ر ا پاک کرده وحدود نیم ساعت صبر کنید تا خیس بخوره وبعد به مدت خیلی کوتاه(دو دقیقه ) در مقدار کمی کره وبا حرارت ملایم تفت بدهید ودر آخر هم به اون ادویه پلویی اضافه کنید

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 10 خرداد 1388    | توسط: رویا    |    |
نظرات()