سلام دوستان بسیار گلم ....این هم شیرینی نان نخود چی ....که معمولا جزء ثابت شیرینی های نوروزی هست .و طعم منحصر به فردی داره ....دستور این شیرینی خوشمزه را دوست بسیار کدبانو و خوش سلیقه ام ،"فرشته خانوم (مامان شایان و شهراد ) "برام فرستاده اند که البته من با اجازه ایشون تغییرات جزئی در آن دادم .تصویر شیرینی دستپخت خودشون و همینطور آشپزی های هنرمندانه شون در تصاویر اشپزی (1 ) و(2) موجوده که با مشاهده آنها پی به سلیقه وکدبانوگری ایشون می برید . ..در همینجا از ایشون کمال تشکر را دارم .امیدوارم تا دیر نشده دست به کار بشید واین شیرینی خوشمزه را درست بفرمایید .

مواد لازم :از این مقدار مواد حدود 160 عدد شیرینی به دست میاد .

آرد نخودچی :400گرم

آرد برنج :40 گرم

روغن جامد :200گرم

پودر قند :200گرم

هل ساییده شده :یک قاشق مرباخوری

خلال پسته :به مقدار لازم

طرز تهیه :

ابتدا روغن جامد (من از روغن لادن استفاده کردم ) را با پودر قند حدود 7-8 دقیقهبا همزن برقی می زنیم تا کاملا روشن وکشدار بشه .(همینطور که دوست عزیزم فرمودند روغن حتما باید جامد باشه وپودر قند هم استفاده بشه نه پودر شکر )

سپس آرد برنج را هم اضافه می کنیم وحدود دو الی سه دقیق می زنیم .

حالا آرد نخود چی را که قبلا با هل خوب مخلوط کردیم ویکبار هم الک کردیم  را به تدریج می افزاییم و خوب مخلوط می کنیم تا خمیر به دست بیاد ودر این مرحله خمیرتون خیلی انسجام نداره .

بهترین کار اینه که خمی را دوبار چرخ کنیم .

در این مرحله خمیری به دست میاد که بسیار لطیفه و انسجام پیدا می کنه .ونیاز به استراحت هم نداره .

خمیر را با قطر یک سانتی متر باز می کنیم وبا قالبهای کوچولو مخصوص شیرینی ،آن را قالب می زنیم.

برای اینکه شیرینی ها هنگام انتقال به سینی فر شکل خودش را ازدست نده ..دو راه داره ..یا با کاردک این شیرینی ها را منتقل کنیم و یا موقع قالب زدن قالب را کمی حرکت دهیم تا قالب وشیرینی با هم بلند بشوند و بعد در سینی شیرینی با اشاره انگشت شیرینی را در سینی قرار دهیم .

 شیرینی ها را درسینی فر که در آن کاغذ روغنی گذاشتیم می چینیم .کاغذ روغنی نیاز به چرب کردن نداره و نیازی نیست که فاصله شیرینی ها هم زیاد باشه ..حدود یک سانتیمتر کافیه .

برای تزینش هم می تونیم با ماسوره شکوفه که در زعفران آب کرده فرو می کنیم روی شیرینی ها نقش بیندازیم و یک خلال پسته را دروسط آن بگذاریم ..بهتره خلال را یک فشار ملایم بدهیم تا خوب به شیرینی بچسبه .(البه استفاده از ماسوره دل به خواه هست )

شیرنی هادر فر می گذاریم در طبقه وسط فر با حرارت 140 درجه سانتی گراد و به مدت 15 دقیقه .(بهتره فر یک ربع قبلش گرم شده باشه )

علامت پخت شیرنی اینه که کمی تغییر رنگ بده (خیلی نامحسوس ) و زیر شیرنی ها کمی پررنگ بشه (نه اینکه قهوه ای بشه ) ..

نکته خیلی خیلی مهم :

علامت پخت شیرینی این نیست که شیرنی ها سفت بشوند ..اگه در فر به شیرنی ها دست بزنید کاملا شکننده هست وپودر می شه .

بعداز طی زمان پخت،سینی شیرینی را به مدت 5-6 ساعت در هوای بیرون می گذاریم تا شیرینی ها کاملا سرد بشوندو سپس با احتیاط شیرینی ها را از کاغذ روغنی جدا می کنیم .

ماندگاری شرینی خیلی زیاده و می تونید آن را به مدت یک ماه در ظرف در بسته ودرمحیط بیرون  نگهداری بفرمایید .نوش جان .

             

 

          

 

         

 

 

                                  

 

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 17 اسفند 1388    | توسط: رویا    |    |
نظرات()